torstai, helmi 2, 2023 Today's Paper
SC Ranking
1 Emil Persson 26,400,000
2 Astrid Øyre Sli... 25,587,856
3 Ida Dahl 25,490,319
4 Andreas Nygaard 25,090,602
5 Tord Asle Gjerd... 24,584,931
6 Kasper Stadaas 24,454,035
7 Max Novak 24,254,434
8 Johannes Eklöf 24,074,060
9 Britta Johansso... 24,058,203
10 Oskar Kardin 23,980,610
11 Emilie Fleten 23,879,176
12 Stian Hoelgaard 23,789,140
13 Johan Hoel 23,746,548
14 Morten Eide Ped... 23,730,691
15 Herman Paus 23,470,459
16 Karstein Johaug 23,459,624
17 Lina Korsgren 23,111,810
18 Runar Skaug Mat... 22,987,428
19 Torleif Syrstad 22,977,143
20 Magnus Vesterhe... 22,969,272
21 Marcus Johansso... 22,556,320
22 Axel Jutterströ... 22,542,328
23 Thomas Ødegaard... 22,348,199
24 Vetle Thyli 22,272,323
25 Torgeir Sulen H... 22,173,420
26 Chris Andre Jes... 22,054,623
27 Anders Aukland 21,937,881
28 Joar Thele 21,847,272
29 Eddie Edström 21,670,703
30 Klas Nilsson 21,558,881
31 Amund Riege 21,545,798
32 Nils Dahlsten 21,414,282
33 Maxim Vylegzhan... 20,901,270
34 Jiří Pliska 20,563,643
35 Thomas Joly 20,193,563
36 Stanislav Řezáč... 20,142,276
37 Jan Šrail 20,051,940
38 Fabián Štoček... 19,848,958
39 Anikken Gjerde ... 19,803,134
40 Stian Berg 19,712,280
41 Viktor Mäenpää... 19,561,603
42 Patrick Fossum ... 19,511,803
43 Petter Soleng S... 19,490,944
44 Simen Engebrets... 19,178,110
45 Sofie Elebro 19,133,173
46 Mauro Brigadoi 19,098,834
47 Gabriel Höjlind... 18,761,496
48 Alexey Shemiaki... 18,653,161
49 Magni Smedås 18,520,527
50 Kati Roivas 18,388,412
 
Tapahtumat & Tulokset
CHECK COMPETITIONS
Tapahtuma Maa Päivämäärä
Mobile icon Mobile icon

Ampumahiihtomaajoukkue valittu – Eder ilmoittaa jatkosuunnitelmistaan myöhemmin

Suomen Ampumahiihtoliitto on valinnut tulevan kauden maajoukkueet.

Kuva: NordicFocus

Ampumahiihdon maajoukkue tulevalle kaudelle on valittu.

Suomen Ampumahiihtoliitto on vahvistanut A-maajoukkueen, Terrafame-ryhmän ja Nuorten Vuokatti-ryhmän harjoituskaudelle 2022.

Mari Eder ilmoittaa jatkosuunnitelmistaan myöhemmin. Ederille on varattu paikka myös A-maajoukkueessa.

A-maajoukkue (9)

Erika Jänkä, Ahveniston Ampumahiihtäjät
Noora Kaisa Keränen, Ahveniston Ampumahiihtäjät
Nastassia Kinnunen, Kontiolahden Urheilijat
Suvi Minkkinen, Joutsan Pommi

Olli Hiidensalo, Lahden Hiihtoseura
Otto Invenius, Soisalon Ampumahiihtäjät
Heikki Laitinen, Kontiolahden Urheilijat
Jaakko Ranta, Tuusulan Voima-Veikot
Tero Seppälä, Haapajärven Kiilat

Valmennus: päävalmentaja Erik Bartlett Kulstad, Aku Moilanen

Terrafame-ryhmä (10)

Frida Achren, Vörå IF
Iiris Helander, Keuruun Kisailijat
Emilia Irvankoski, Ounasvaaran Hiihtoseura
Venla Lehtonen, Imatran Urheilijat
Sonja Leinamo, Ahveniston Ampumahiihtäjät
Nenna Lukkarinen, Kontiolahden Urheilijat

Arttu Heikkinen, Puijon Hiihtoseura
Sameli Joronen, Seinäjoen Hiihtoseura
Jonni Mukkala, Soisalon Ampumahiihtäjät
Joni Mustonen, Kontiolahden Urheilijat

Valmennus: NOV-valmennustiimi, vastuuvalmentaja julkistetaan myöhemmin

Nuorten Vuokatti-ryhmä (12)

Eveliina Hakala, Ahveniston Ampumahiihtäjät
Inka Hämäläinen, Kontiolahden Urheilijat    
Erika Kujala, Kontiolahden Urheilijat              
Lyydia Rainio, Tuusulan Voima-Veikot                                    
Ilona Rantakömi, Hollolan Urheilijat -46
Iida Maria Tuomainen, Hollolan Urheilijat -46
Arno Hautaniemi, Seinäjoen Hiihtoseura

Akseli Kirjavainen, Puijon Hiihtoseura
Jimi Klemettinen, Soisalon Ampumahiihtäjät
Eeli Kujala, Kontiolahden Urheilijat
Eemi Naumanen, Puijon Hiihtoseura             
Kaapo Saarinen, Lahden Hiihtoseura   

Valmennus: Vuokatin OVK-ympäristön valmennustiimi ja vastuuvalmentajat julkistetaan sen jälkeen, kun Olympiakomitean tukipäätökset lajiliitoille on tehty.

Luetuimmat
Liity jäseneksi nyt